Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да засадим правилно божурите

30 март 2023, 12:06 часа

В момента са известни повече от 4000 сорта, въпреки това не всички градинари знаят как да разделят, засаждат и да се грижат за божурите. Без тези знания те няма да могат да се насладят на впечатляваща цветна феерия след няколко години.

Дивите божури не се нуждаят от специални грижи, дори ако са засадени на едно и също място в продължение на повече от 50 години. Хибридните сортове, които се отглеждат от градинарите в цветни лехи, обаче изискват редовно пресаждане поне на всеки пет години. За да се подмладят, укрепнат и размножат божурите, те трябва да се пресаждат по-често и в същото време да се познават тънкостите на този процес. Имайки предвид това, ние сме тук, за да ви помогнем.

Ето как да засадим градина ДОРИ и през АВГУСТ

Кога мога да разделям и пресаждам божури?

Най-подходящото време за разделяне и пресаждане на божури е "кадифеният сезон", от края на август до началото на септември, за да могат да цъфтят по-добре. Тъй като по това време на годината все още е доста топло и сухо, растенията имат време да се вкоренят и да се адаптират към новия състав на почвата през зимните месеци. Въпреки това времето за разделяне може да варира в зависимост от климатичните условия и региона. Понякога могат да се намерят съвети за пресаждане на божури през пролетта. Това е крайна мярка и се прилага само ако растението е застрашено от по-сериозна ситуация (например нашествие на вредители), отколкото пресаждането на ново място. Засаждането на божури през пролетта не се препоръчва, тъй като те са по-податливи на болести.

Обикновено божурите цъфтят от края на май до началото на юни, но начинаещите цветари може да не са в състояние да вземат правилни решения относно по-нататъшните грижи за растението. И така, какво трябва да се направи, след като божурите са цъфнали? Някои твърдят, че подрязването на божурите след цъфтежа е напълно нежелателно, тъй като се образуват цветни пъпки, които ще се превърнат в разкошни цветове през следващата година, други твърдят, че подрязването на божурите след цъфтежа е необходимо почти веднага, за да се предотвратят огнища на болести и нашествия на вредители, както и за подмладяване и поддържане на естетическия вид на храста.

Препоръчително е да се въздържате от подрязване на цъфтящите стъбла непосредствено след цъфтежа. Най-добре е това да се направи непосредствено преди изваждането на храста от земята. Първо, отрежете стъблото до самата основа и оставете само малка площ от 5-7 cm, което веднага ще стимулира растежа. Второ, можете да опростите работата, като извършите заедно както необходимото подрязване, така и пресаждането. Не забравяйте да изнесете листата и стъблата в градината и да ги изгорите. Вредните бактерии и гъбички обичат да живеят в растителните остатъци.

Най-любопитните начини как да използваме готварската сол в градината

Трудността при изкопаването на божурите се дължи на естеството на тяхната коренова система. Обикновено божурите достигат големи размери на четвъртата или петата година, а отделните коренища достигат дължина от 30 cm или повече. Върховете на корените обикновено са тънки и дълбоко вкоренени в почвата.

Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес